Nog minder dan een kwart van de overledenen wordt begraven

Publicatiedatum

Auteur

Katrien Schryvers

Deel dit artikel

Het aandeel crematies nam in Vlaanderen in 2022 verder licht toe. Met 51.083 crematies op 67.516 overlijdens werd in 75,7% van de overlijdens geopteerd voor een crematie. Dat blijkt uit cijfers die Vlaams parlementslid Katrien Schryvers opvroeg bij minister van Binnenlands Bestuur. De trend om vaker te kiezen voor een crematie dan voor een begraving van het stoffelijk overschot is al jaren zichtbaar. De voorbije 10 jaar steeg het aandeel crematies jaar na jaar, van 63,3% in 2013 naar 75,7% in 2022. Voor het tweede jaar op rij wordt de kaap van 75% overschreden.

In Vlaanderen heeft men de keuze om het stoffelijk overschot van een overledene ofwel te begraven ofwel te cremeren. Uit cijfers die Vlaams parlementslid Katrien Schryvers verkreeg in antwoord op een parlementaire vraag blijkt dat de voorbije twee jaren nog minder dan een kwart van de overledenen werd begraven. In 2018 ging het nog om 29,7% en in 2013 nog om 36,7%. “In 2022 was er nog altijd een toename van het aandeel crematies tegenover het jaar 2021, zij het minder uitgesproken”, stelt Schryvers vast, “Zowel in 2021 als in 2022 werden ruim drie kwart van de overledenen gecremeerd.”

Meer dan 50.000 crematies

In 2022 werd met 51.083 crematies de kaap van 50.000 crematies in Vlaanderen overschreden. Eerder gebeurde dat al eens in 2020, toen er maar liefst 52.442 crematies werden gedaan, maar dat jaar was er sprake van een grote oversterfte omwille van het coronavirus.

In 2022 was er in alle Vlaamse crematoria een stijging te zien van het aantal crematies, met uitzondering van  het crematorium in Kortrijk, al is de daling daar zeer beperkt. De grootste groei werd opgetekend in het crematorium van Lommel, waar zelfs sprake is van een verdubbeling, nl. van 2.090 crematies in 2021 tot 4.330 crematies in 2022. Het crematorium van Wilrijk neemt jaar na jaar het hoogste aantal crematies voor zijn rekening.

Nieuwe technieken

Recent besliste de Vlaamse Regering over een aantal aanpassingen aan de regelgeving met betrekking tot begraafplaatsen en lijkbezorging. “Veel van die nieuwigheden had ik al in mijn conceptnota’s voorgesteld in het Vlaams parlement”, benadrukt Schryvers, “Concrete regelgeving over nieuwe vormen van lijkbezorging, is er echter nog niet, maar de crematoria bereiden zich hier al wel terdege op voor. Zo zouden Vlaamse crematoria relatief gemakkelijk een aanbod kunnen doen om een stoffelijk overschot te resomeren.”

Resomatie is een chemisch proces waarbij het lichaam van de overledene wordt opgelost in een vloeistof. Wat overblijft kan worden vermalen en worden bewaard in een urne. Resomatie wordt ook wel bio-crematie genoemd.

“Ethisch wordt er tegen deze techniek geen bezwaar meer geuit”, weet Schryvers, “Het komt er nu vooral op aan om te onderzoeken hoe moet worden omgegaan met het effluent van het resomatieproces. Het zou goed zijn dat hier verder werk van wordt gemaakt. Uit onderzoek blijkt alvast dat resomatie gunstiger is op het vlak van milieu-impact dan crematie of begraving. Door ook resomatie mogelijk te maken, zouden mensen een bijkomende keuzemogelijkheid kunnen krijgen. Afscheid en de lijkbezorging invullen zoals mensen dat zelf het liefst hebben, kan zeker ook helpen bij het rouwen.”

Nieuws

Aantal binnenlandse adopties was nog nooit zo laag - “Kandidaat-adoptieouders ook informeren over pleegzorg”

Vorig jaar werden 13 kinderen binnenlands geadopteerd in Vlaanderen. Dat zijn er vijf minder dan in 2024 en één minder dan in 2023. Dat blijkt uit info die Vlaams volksvertegenwoordiger Katrien Schryvers (cd&v) opvroeg. 377 kandidaat-adoptieouders meldden zich aan, ondanks de adoptiepauze, waarvan 167 voor de adoptie van een ongekend kind. Voor interlandelijke adoptie geldt er al sinds 2023 een adoptiepauze en binnenkort zal dit helemaal stopgezet worden. Tegelijkertijd stijgt het aantal kinderen en jongeren die wachten op een pleeggezin jaar na jaar, met vorig jaar 1.307 kinderen op de wachtlijst. Cd&v wil daarom meer kandidaat-adoptieouders warm maken voor pleegzorg. “Gezinnen die zich kandidaat stellen voor adoptie, zijn mensen met een groot hart voor kinderen. Via een eengemaakt traject kunnen we hen ook informeren over pleegzorg en hoe dat een verschil kan maken voor zowel het pleeggezin als het pleegkind”, aldus Schryvers.

Laat oppashulpen ook ondersteuning bieden bij activiteiten buitenshuis

Mensen met een zorgbehoefte die vandaag beroep doen op een oppashulp, kunnen rekenen op gezelschap, toezicht of basiszorgen bij hen thuis. De strikte regelgeving laat oppashulpen vandaag niet toe om samen op stap te gaan en dat wil cd&v graag anders zien. “Voor veel ouderen of mensen met een beperking is kunnen deelnemen aan het leven buiten de vier muren van hun huis net heel belangrijk. Voor hun welzijn, tegen eenzaamheid. Het zou voor veel mensen een groot verschil kunnen maken, moest de oppashulp hen daarbij ook mogen begeleiden”, zegt Vlaams parlementslid Katrien Schryvers. De partij diende daarom op 5 november 2025 een voorstel van decreet in dat het mogelijk maakt dat oppashulpen de zorgbehoevenden ook bij activiteiten buitenshuis ondersteunen.

Structurele oplossingen nodig om job aantrekkelijker te maken

Elke dag krijgt VDAB gemiddeld meer dan 31 vacatures voor (hoofd)verpleegkundigen. Hoewel het totale aantal vacatures in de sectoren gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening in 2025 met bijna 4000 daalde, steeg de vraag naar verpleegkundigen en hoofdverpleegkundigen verder, zo blijkt uit cijfers die Vlaams parlementslid Katrien Schryvers (cd&v) opvroeg “Dit is een alarmsignaal: er moeten dringend maatregelen genomen worden om de job aantrekkelijker te maken. Vandaag gebeurt er te weinig”, zo klinkt het bij cd&v. De partij schuift een aantal concrete maatregelen naar voor.