Vlaams parlement vraagt om de beschikbaarheid van openbare toiletten te vergroten

Publicatiedatum

Auteur

Katrien Schryvers

Deel dit artikel

Naar het toilet moeten gaan is de normaalste zaak van de wereld. Toch ervaren veel Vlamingen vandaag een gebrek aan faciliteiten. Daarom komen de drie Vlaamse meerderheidspartijen op initiatief van Katrien Schryvers (cd&v) met een resolutie. In hun voorstel vragen de parlementsleden om de beschikbaarheid van openbare toegankelijke en goed onderhouden toiletten in Vlaanderen te vergroten en de informatie over die openbare toiletten beter bekend te maken. “Van een gezin met jonge kinderen tot ouderen: naar het toilet kunnen gaan moet een evidentie zijn voor elke Vlaming”, zegt Katrien Schryvers.

Iedereen moet op gezette tijden naar het toilet. Als er dan niet meteen een toilet beschikbaar is, wordt dat als hoogst ongemakkelijk ervaren. “Weten dat men moeilijk een toilet zal kunnen vinden, kan mensen tegenhouden om zich voor bepaalde zaken te engageren of deel te nemen aan bepaalde activiteiten. Zeker voor mensen die soms sneller nood hebben aan een toilet, zoals oudere mensen of kleine kinderen, en mensen met bepaalde gezondheidsproblemen zoals bijvoorbeeld blaas- en darmaandoeningen, prostaatproblemen of een stoma. Voor hen kan het niet snel vinden van een (aangepast of toegankelijk) toilet ronduit problematisch zijn en hun bewegingsvrijheid aanzienlijk belemmeren. Voor sommige mensen kan de angst om geen toilet te vinden zelfs een werkelijke rem vormen op hun sociaal leven”, zegt Vlaams parlementslid Katrien Schryvers (cd&v), die het initiatief nam voor deze resolutie.

Het gebrek aan plasmogelijkheden kan bovendien ook gezondheidsproblemen veroorzaken. De plas vaak (te) lang ophouden kan leiden tot urineweginfecties en nierproblemen. Bovendien is het voor mensen met bepaalde aandoeningen zoals bijvoorbeeld de ziekte van Crohn, MS of mensen die leven met een stom of kanker geen optie om hun plas in te houden.

Beschikbaarheid vergroten

Het volstaat niet alleen te voorzien in voldoende, toegankelijke en goed onderhouden openbare toiletten, het is ook belangrijk dat mensen die er nood aan hebben deze gemakkelijk kunnen vinden. Een gestructureerd overzicht van alle openbare toiletten in Vlaanderen bestaat vandaag niet. Daarom moet er een centrale databank komen waar elke Vlaming een overzicht kan vinden van publiek beschikbare toiletten in Vlaanderen én de mate van toegankelijkheid van die toiletten. De Vlaamse regering moet het voortouw nemen om tot zo een databank te komen. De input komt dan van steden en gemeenten, maar ook beheerders van publiek toegankelijke gebouwen.

Ten slotte willen de parlementsleden ook een uniforme toiletpas invoeren, uiterlijk tegen de zomer van 2025. In Vlaanderen zijn er verschillende initiatieven actief met verschillende ‘toiletpassen’. Een toiletpas dient om mensen met bepaalde aandoeningen, zoals de ziekte van Crohn, makkelijker toegang te geven tot het toilet bijvoorbeeld in winkels, hotels, cafés, en restaurants. Een uniforme toiletpas is dan ook een absolute noodzaak voor hen. Zo een uniforme toiletpas moet dan in samenwerking met sectororganisaties zoals Comeos, Horeca Vlaanderen en Unizo, breed bekend gemaakt worden bij het personeel van winkel- en horecazaken. Een uniforme toiletpas moet  toiletgebruikers dus helpen om sneller hun hoge nood kenbaar te maken zonder bijkomende vragen. Via een herkenbare signalisatie kunnen horecazaken ook aan de buitenzijde van hun zaak duidelijk maken of een toilet toegankelijk is voor mensen met een verminderde mobiliteit, zoals rolstoelgebruikers.

Nieuws

Al meer dan 6 miljoen euro uitgegeven voor onteigeningen, maar nog mijlenver weg van effectieve aanleg fietspad N12

In totaal werd al meer dan 6,1 miljoen euro uitgegeven voor onteigeningen die nodig zijn voor de aanleg van fietspad langs de N12 tussen Westmalle en Sint-Antonius. Dat vernam Vlaams parlementslid en Zoersels burgemeester Katrien Schryvers (cd&v) in antwoord op een parlementaire vraag. Nochtans lijkt de effectieve realisatie nog ver af. Het voorbije half jaar werden immers slechts twee bijkomende akkoorden bereikt, zo blijkt nog uit de info die Schryvers bekwam. Het parlementslid reageert bezorgd: “Ik roep de minister op terug een versnelling hoger te schakelen, anders is al het eerdere werk en het geïnvesteerde geld voor niets geweest.”

Vorig jaar 30 goedgekeurde aanvragen voor investeringen in hoevewinkels in de provincie Antwerpen

In 2025 werden in de provincie Antwerpen 30 aanvragen goedgekeurd voor investeringen voor de rechtstreekse verkoop van zelf geteelde of gekweekte landbouwproducten. Dat is bijna een verdubbeling tegenover 2024, zo blijkt uit cijfers die Vlaams volksvertegenwoordiger Katrien Schryvers (cd&v) opvroeg via een parlementaire vraag aan Vlaams minister voor Landbouw Jo Brouns (cd&v).

Chatbox voor jonge slachtoffers van misbruik en mishandeling mist meer dan 1 op 4 oproepen

Van de 1.750 jongeren die hulp zochten bij de online chatbox nupraatikerover.be bleven 485 in de wachtrij staan. Althans voor de jongeren die tijdens de openingsuren contact namen, want ook daarbuiten werden nog eens 5.800 chatoproepen gemist. Bij de chatbox nupraatikerover.be kunnen jongeren die vragen hebben over of het slachtoffer zijn van misbruik of mishandeling anoniem terecht voor een gesprek met een professionele hulpverlener. Vlaams parlementslid Katrien Schryvers, die de cijfers opvroeg, noemt de wachtlijst onverantwoord: “Dit gaat om kwetsbare jongeren die de stap naar hulp willen zetten, maar die hulp niet krijgen. Dat kan voor drama’s zorgen.” Cd&v vraagt om meer capaciteit en ruimere openingsuren.