Laat oppashulpen ook ondersteuning bieden bij activiteiten buitenshuis

Publicatiedatum

Auteur

Katrien Schryvers

Deel dit artikel

Mensen met een zorgbehoefte die vandaag beroep doen op een oppashulp, kunnen rekenen op gezelschap, toezicht of basiszorgen bij hen thuis. De strikte regelgeving laat oppashulpen vandaag niet toe om samen op stap te gaan en dat wil cd&v graag anders zien. “Voor veel ouderen of mensen met een beperking is kunnen deelnemen aan het leven buiten de vier muren van hun huis net heel belangrijk. Voor hun welzijn, tegen eenzaamheid. Het zou voor veel mensen een groot verschil kunnen maken, moest de oppashulp hen daarbij ook mogen begeleiden”, zegt Vlaams parlementslid Katrien Schryvers. De partij diende daarom op 5 november 2025 een voorstel van decreet in dat het mogelijk maakt dat oppashulpen de zorgbehoevenden ook bij activiteiten buitenshuis ondersteunen.

De diensten voor oppashulp vormen een specifiek aanbod binnen het bredere veld van de thuiszorgvoorzieningen. Zij organiseren oppashulp aan huis door vrijwilligers, zowel overdag als ’s nachts. Dit aanbod is een belangrijke aanvulling op professionele zorg en mantelzorg, en maakt het mogelijk dat mensen met een zorgbehoefte langer in hun eigen woning kunnen blijven wonen. In 2024 waren er in Vlaanderen 57 erkende diensten voor oppashulp die subsidies ontvangen vanuit het Departement Zorg. Deze konden samen rekenen op 3.846 vrijwilligers. Maar liefst 10.886 mensen deden beroep op een vrijwilliger van een oppasdienst.

De vraag naar oppashulp is de afgelopen jaren sterk toegenomen”, zegt Vlaams parlementslid Katrien Schryvers, “Demografische ontwikkelingen, stijgende zorgnoden, de wens van velen om zo lang mogelijk thuis te wonen en de verminderde beschikbaarheid van mantelzorgers versterken deze trend. Alles wijst erop dat de vraag naar oppashulp in de komende jaren verder zal blijven groeien.”

Enkel in de thuisomgeving

Volgens de huidige regelgeving mogen de vrijwilligers van de diensten voor oppashulp enkel gezelschap bieden en toezicht houden in de thuiscontext van hun cliënt. “Dat betekent dat vandaag een wettelijk kader ontbreekt dat een oppashulp toestaat om een cliënt te vervoeren naar bijvoorbeeld een buurtrestaurant of een activiteit in een lokaal dienstencentrum”, verduidelijkt Schryvers, “Dat is jammer, want ook deelname aan sociale activiteiten heeft een positieve invloed op de levenskwaliteit. Hoewel diensten voor oppashulp daar werkelijk vragen over krijgen van hun cliënten, kunnen zij daar nu spijtig genoeg niet aan voldoen.”

Schryvers diende daarom een voorstel van decreet in om meer rechtszekerheid te creëren voor vrijwilligers. Op die manier zullen oppashulpen de zorgbehoevenden waar zij voor instaan wel kunnen brengen naar en vergezellen bij activiteiten buitenshuis.

Het Vlaamse beleid zet terecht sterk in op de participatie van mensen met een zorgnood aan het sociale leven binnen hun gemeenschap. Dit draagt bij aan het versterken van het sociaal weefsel en helpt vereenzaming te voorkomen”, zo kadert Schryvers haar voorstel, “Het breder kunnen inzetten van vrijwilligers van de diensten voor oppashulp draagt zeker en vast bij tot deze doelstellingen van participatie en inclusie. De rol van de oppashulpen mag voor ons niet beperkt blijven tot ondersteuning in de thuisomgeving, maar moet ook kunnen omvatten dat zij zorgbehoevenden begeleiden naar en tijdens activiteiten van het dagelijkse leven die zich buitenshuis afspelen.”

Nieuws

Aantal binnenlandse adopties was nog nooit zo laag - “Kandidaat-adoptieouders ook informeren over pleegzorg”

Vorig jaar werden 13 kinderen binnenlands geadopteerd in Vlaanderen. Dat zijn er vijf minder dan in 2024 en één minder dan in 2023. Dat blijkt uit info die Vlaams volksvertegenwoordiger Katrien Schryvers (cd&v) opvroeg. 377 kandidaat-adoptieouders meldden zich aan, ondanks de adoptiepauze, waarvan 167 voor de adoptie van een ongekend kind. Voor interlandelijke adoptie geldt er al sinds 2023 een adoptiepauze en binnenkort zal dit helemaal stopgezet worden. Tegelijkertijd stijgt het aantal kinderen en jongeren die wachten op een pleeggezin jaar na jaar, met vorig jaar 1.307 kinderen op de wachtlijst. Cd&v wil daarom meer kandidaat-adoptieouders warm maken voor pleegzorg. “Gezinnen die zich kandidaat stellen voor adoptie, zijn mensen met een groot hart voor kinderen. Via een eengemaakt traject kunnen we hen ook informeren over pleegzorg en hoe dat een verschil kan maken voor zowel het pleeggezin als het pleegkind”, aldus Schryvers.

Structurele oplossingen nodig om job aantrekkelijker te maken

Elke dag krijgt VDAB gemiddeld meer dan 31 vacatures voor (hoofd)verpleegkundigen. Hoewel het totale aantal vacatures in de sectoren gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening in 2025 met bijna 4000 daalde, steeg de vraag naar verpleegkundigen en hoofdverpleegkundigen verder, zo blijkt uit cijfers die Vlaams parlementslid Katrien Schryvers (cd&v) opvroeg “Dit is een alarmsignaal: er moeten dringend maatregelen genomen worden om de job aantrekkelijker te maken. Vandaag gebeurt er te weinig”, zo klinkt het bij cd&v. De partij schuift een aantal concrete maatregelen naar voor.

Recordaantal meldingen van ernstige gebeurtenissen in ouderenvoorzieningen

Het aantal meldingen van ernstige gebeurtenissen in ouderenzorgvoorzieningen kende in 2025 een sterke toename, van 91 in 2024 tot 152 in 2025. Daarmee gaat het om het hoogste aantal sinds het begin van de monitoring, zo blijkt uit info die Vlaams parlementslid Katrien Schryvers (cd&v) opvroeg. De overgrote meerderheid van de meldingen is afkomstig vanuit woonzorgcentra. “Uiteraard kan de toename deels te verklaren zijn door de toegenomen alertheid voor de veiligheid en het welzijn van bewoners. Maar dat neemt niet weg dat het hier om een recordaantal meldingen gaat van ernstige incidenten die zich voordoen bij een bijzonder kwetsbare groep mensen”, stelt Schryvers. Cd&v vraagt een onderzoek en wil meer inzetten op vaste personeelsequipes om onveilige situaties tegen te gaan.