Enorm verloop bij directies van woonzorgcentra

Publicatiedatum

Auteur

Katrien Schryvers

Deel dit artikel

Van de 818 Vlaamse woonzorgcentra kregen er in de eerste helft van 2024 maar liefst 140 een nieuwe directeur. In dezelfde periode werd in 124 woonzorgcentra het contract van de directeur beëindigd. Dat blijkt uit nieuwe informatie die Vlaams parlementslid Katrien Schryvers opvroeg. “Deze cijfers zijn echt onthutsend", vindt zij, "Op een half jaar tijd kreeg dus meer dan één op zes woonzorgcentra een nieuwe directeur.” Dat heeft ook een impact op de dagelijkse werking van het woonzorgcentrum. Een groot verloop bij de directies is natuurlijk niet bevorderlijk voor de continuïteit van het beleid.”

De komende jaren zijn er duizenden nieuwe werknemers nodig in de socialprofitsector om een antwoord te kunnen bieden op de gevraagde mankracht. Onder meer de vervangingsnood is groot door het grote aantal 55-plussers dat in de zorg- en welzijnssector werkzaam is. De sector groeit bovendien continu door de toenemende vraag naar zorg omwille van de vergrijzing en omwille van de steeds grotere groep zorgvragers met een chronische en complexe pathologie. 

Een specifieke job in de sector is die van directeur van een woonzorgcentrum. Uit cijfers die Vlaams parlementslid Katrien Schryvers (cd&v) opvroeg blijkt dat in de eerste jaarhelft van 2024 maar liefst 124 directeurs van een woonzorgcentrum hun functie neerlegden. 140 woonzorgcentra kregen in de eerste helft van 2024 een nieuwe directeur.

 

 

Provincie

Eerste helft 2024

Aantal directeurs waarvan het contract werd beëindigd

Aantal nieuwe directeurs

Antwerpen

37

45

Limburg

13

14

Oost-Vlaanderen

28

31

Vlaams-Brabant

20

24

West-Vlaanderen

26

26

Eindtotaal

124

140

 

“Op een totaal van 818 Vlaamse woonzorgcentra is dat respectievelijk 15,2 procent en 17,1 procent en dus een zeer hoog cijfer”, vindt Schryvers, “De redenen van de contractbeëindiging zijn niet gekend. Daar zullen wellicht ook pensioneringen bij zijn, maar het wijst toch op een groot verloop.” Volgens Schryvers ervaren ook directeurs van woonzorgcentra een grote werkdruk, niet in het minst omwille van de personeelstekorten en de grote administratieve belasting. “Directies van woonzorgcentra moeten van heel wat markten thuis zijn. De stringente regels, rapporteringsverplichtingen aan alle kanten en de continue zoektocht om het juiste personeelslid te vinden, zijn een grote bekommernis. Omwille van de tekorten moeten directies ook te vaak bezig zijn met tal van andere zaken, en worden ze vaak een manusje-van-alles”, aldus Schryvers, “Net zoals bij het zorgend personeel is een groot verloop bij de directies niet bevorderlijk voor de continuïteit van de dienstverlening binnen een woonzorgcentrum.”

Schryvers doet dan ook een oproep naar meer flexibiliteit en minder planlast. “Het is echt dringend nodig dat directies meer vertrouwen krijgen en dat de aantrekkelijkheid van de job wordt verhoogd”, aldus het parlementslid, “Minder bezig moeten zijn met administratieve verplichtingen en meer flexibiliteit in wie welke zorgtaken op zich kan nemen, kan ademruimte geven om echt bezig te zijn met de kerntaak van het woonzorgcentrum dat ze leiden, nl. warme en kwalitatieve zorg, met tijd voor bewoners en medewerkers,” besluit Schryvers.

Nieuws

Provincie Antwerpen telt 40.000 geregistreerde mantelzorgers

Op 31 december 2024 waren er in de provincie Antwerpen maar liefst 40.025 mantelzorgers geregistreerd. Daarmee telt onze provincie ruim een vijfde (22,3%) van alle mantelzorgers die als dusdanig in 2024 geregistreerd werden in het kader van de Vlaamse Sociale Bescherming. Dat blijkt uit cijfers die Vlaams parlementslid Katrien Schryvers bekwam in antwoord op een parlementaire vraag. Het mantelzorgen blijft wel een vrouwelijke aangelegenheid. Bijna twee derde van de mantelzorgers is een vrouw. Schryvers pleit ervoor om goede praktijken rond een gericht mantelzorgbeleid te delen tussen lokale besturen. “De zorg die mantelzorgers bieden is onbetaalbaar, zij verdienen dan ook de best mogelijke ondersteuning”, vindt zij.

Bijna 1000 plaatsen herstelverblijf dreigen op 1 januari verloren te gaan

Zonder tussenkomst van de minister dreigen op 1 januari bijna 1.000 plaatsen voor herstelverblijf verloren te gaan. Na een hospitalisatie of ernstige ziekte kunnen patiënten in een herstelbedrijf revalideren en werken aan zelfredzaamheid. Vlaams Parlementslid Katrien Schryvers trekt aan de alarmbelen doet een voorstel tot bijsturing. “Indien de huidige voorwaarden ongewijzigd blijven, dreigen vanaf 1 januari 2026 130 centra voor herstelverblijf met in totaal bijna 1000 plaatsen te verdwijnen”, stelt Schryvers, “Dit mag echt niet gebeuren. Voor patiënten is dit géén overbodige luxe, we hebben elke plaats meer dan nodig. In een context waarin de zorg- en ondersteuningsnoden almaar toenemen, is het verloren laten gaan van capaciteit gewoonweg onverantwoord.”

We moeten beter zorg dragen voor onze mantelzorgers

Vorig jaar waren er  in Vlaanderen maar liefst 179.407 geregistreerde mantelzorgers. Dat zijn er 8.518 meer dan in 2023. Deze mantelzorgers namen de zorg en ondersteuning op zich voor 158.848 chronisch zieken, mensen met een beperking en andere zorgbehoevenden, zo blijkt uit nieuwe cijfers van Vlaams volksvertegenwoordiger Katrien Schryvers (cd&v). Vooral echtgenoten, partners en (schoon)dochters nemen de taak van mantelzorger op zich. “Mantelzorgers zijn de onzichtbare helden van onze samenleving. De zorg die zij bieden is van onschatbare waarde. Zij verdienen meer ondersteuning”, vindt Schryvers, die pleit voor een betere bekendmaking van respijtzorg, het aanbieden van vorming en psychosociale ondersteuning aan mantelzorgers én meer investeren in technologische hulptoepassingen.