Woonzorgcentra die het moeilijk hebben moeten ondersteund worden

Publicatiedatum

Auteur

Katrien Schryvers

Deel dit artikel

Op 15 maart 2026 moeten het woonzorgcentrum en het centrum voor kortverblijf Vordenstein in Schoten de deuren definitief sluiten. Na een periode van verhoogd toezicht sinds 2024 en een schorsing van negen maanden trekt het departement Zorg eind november 2025 definitief de erkenning in. "Als zo'n beslissing wordt genomen, moet men vanuit Vlaanderen de vraag stellen of alles eraan is gedaan om dit te voorkomen", vindt Schryvers, "Want dit heeft verstrekkende gevolgen voor de bewoners."

Op 15 maart 2026 moeten het woonzorgcentrum en het centrum voor kortverblijf Vordenstein in Schoten de deuren definitief sluiten. Na een periode van verhoogd toezicht sinds 2024 en een schorsing van negen maanden trekt het departement Zorg eind november 2025 definitief de erkenning in. 

Er waren tekorten in verband met de medicatieveiligheid, zoals het gebruik van vervallen medicatie. Er waren ook problemen met het oproepsysteem voor de bewoners met onder meer lange reactietijden. Er bleek ook een structureel tekort aan verpleegkundigen en infrastructuurproblemen. Deze tekorten werden te weinig aangepakt, wat schadelijk zou kunnen zijn voor de bewoners, zo klinkt het. 

Alle 73 bewoners moeten verhuizen en de personeelsleden moeten op zoek naar een andere job. Het is de taak van het Departement Zorg om, samen met het lokaal bestuur, te zorgen voor de nodige begeleiding om voor de bewoners een nieuwe woning te zoeken, zoals bijvoorbeeld een ander woonzorgcentrum in de regio.

“Als mensen verhuizen naar een woonzorgcentrum, dan moeten ze er natuurlijk gerust in kunnen zijn dat de kwaliteit gegarandeerd is. Als dat niet zo is, dan moet er worden ingegrepen. Dat vinden wij ook vanuit cd&v”, aldus Katrien Schryvers, “Maar als zo'n beslissing wordt genomen, moet men vanuit Vlaanderen wel de vraag stellen of alles er aan is gedaan om dit te voorkomen. En ook wat er eventueel in andere gevallen nog gedaan kan worden om dit te voorkomen en ervoor te zorgen dat mensen niet op hun oude dag opnieuw moeten verhuizen.”

Cd&v heeft al meermaals gevraagd om woonzorgcentra daarin te ondersteunen. Vlaanderen moet alles in het werk stellen om én de zorg te garanderen én ervoor te zorgen dat ouderen niet nog eens uit hun vertrouwde omgeving moeten verhuizen. Dat betekent meer doen dan inspecteren, maar ook woonzorgcentra daadwerkelijk ondersteunen in een verbetertraject en desnoods een crisismanager aanstellen.

Nieuws

Chatbot op Pornhub doet gemiste chatgesprekken bij Stop it Now! pieken

Met de lancering van een chatbot op Pornhub piekte het aantal gemiste chatgesprekken bij hulplijn Stop it Now! Terwijl in de maanden voordien gemiddeld 181 unieke personen per maand met de hulplijn probeerden te chatten buiten de openingsuren, waren dat er in de periode van de chatbot maar liefst 246. “De chatbot lijkt dus zeker zijn werk te doen”, stelt Vlaams parlementslid Katrien Schryvers (cd&v), die de cijfers opvroeg, “Maar hoe pijnlijk dat mensen die dan toch de stap zetten naar de hulpverlening niet meteen geholpen kunnen worden.”

Dankzij beschikbaar toilet volwaardig deel uitmaken van samenleving

Cd&v wil dat er dringend werk wordt gemaakt van een uniforme toiletpas in heel Vlaanderen. Voor mensen met een onzichtbare aandoening zoals de ziekte van Crohn maakt dit het verschiltussen buitenkomen of binnen blijven. “Eén uniforme toiletpas over heel Vlaanderen, geflankeerd door een sensibiliserings- en informatiecampagne zodat de pas breed bekend én erkend wordt”, stelt Vlaams parlementslid Katrien Schryvers voor. “Alleen zo garanderen we aan wie lijdt aan een onzichtbare aandoening dat er altijd een toilet ter beschikking zal zijn.”

Voorstel om te snoeien in aantal uren gezinszorg getuigt van weinig visie op ouderenzorg

De Vlaamse diensten voor gezinszorg ontvingen een brief waaruit blijkt dat welzijnsminister Gennez wil snoeien in het aantal uren gezinszorg. Concreet: in 2026 zullen de diensten minder uren zorg mogen aanbieden dan in 2025. Een vreemde en bovendien niet afgestemde keuze in een context waarin de zorgnoden in Vlaanderen blijven toenemen en de minister zelf herhaaldelijk heeft gezegd sterker te willen inzetten op thuiszorg voor een steeds ouder wordende bevolking.