Chatbot op Pornhub doet gemiste chatgesprekken bij Stop it Now! pieken

Publicatiedatum

Auteur

Katrien Schryvers

Deel dit artikel

Met de lancering van een chatbot op Pornhub piekte het aantal gemiste chatgesprekken bij hulplijn Stop it Now! Terwijl in de maanden voordien gemiddeld 181 unieke personen per maand met de hulplijn probeerden te chatten buiten de openingsuren, waren dat er in de periode van de chatbot maar liefst 246. “De chatbot lijkt dus zeker zijn werk te doen”, stelt Vlaams parlementslid Katrien Schryvers (cd&v), die de cijfers opvroeg, “Maar hoe pijnlijk dat mensen die dan toch de stap zetten naar de hulpverlening niet meteen geholpen kunnen worden.”

Wie zich zorgen maakt over zijn eigen pedofiele gevoelens of die van iemand in zijn omgeving, kan terecht bij hulplijn Stop it Now! voor advies en hulpverlening. Ook hulpverleners die met de problematiek te maken krijgen, kunnen er informatie vinden.

In het verleden al uitte Vlaams parlementslid Katrien Schryvers (cd&v) haar bezorgdheid over de capaciteit van de hulplijn en het groot aantal gemiste oproepen en chatgesprekken. Toen in augustus en september Stop it Now! een chatbot op Pornhub lanceerde met als doel bezoekers van die website naar hulp te leiden als ze zoeken naar beelden van kindermisbruik, herhaalde Schryvers haar bekommernissen. “Een zeer goed initiatief, maar zonder uitbreiding van de capaciteit van de hulplijn dreigt dit dode letter te blijven”, aldus het parlementslid toen, waarbij zij de minister expliciet waarschuwde voor de mogelijke effecten hiervan.

Chatbot

“Mijn vrees blijkt helaas bewaarheid te zijn”, zo concludeert Schryvers uit bijkomende cijfers die zij opvroeg, “In de eerste zeven maanden van 2025 waren er gemiddeld per maand 181 unieke chatters die een chatgesprek probeerden aan te knopen buiten de openingsuren. In de periode van 5 augustus tot 30 september 2025 ging het over in totaal 492 unieke chatters of 246 per maand.” Omgerekend per dag steeg het aantal unieke chatters dat geen gesprek kreeg van gemiddeld 6 per dag over de eerste zeven maanden naar gemiddeld 8,6 per dag in de periode waarin de chatbot bezoekers van Pornhub doorverwees naar de hulplijn.  

Schryvers betreurt dat er geen initiatief is genomen om bij zo’n project ook de capaciteit van de hulplijn te verhogen. “Al herhaaldelijk is gebleken dat er pieken zijn in het aantal oproepen als er campagnes lopen of wanneer het thema in de actualiteit komt”, aldus het parlementslid. “Deze stijging van het aantal oproepen had men echt kunnen verwachten, waarom dan niet zorgen dat de capaciteit hierop is afgestemd?”, zo vraagt het parlementslid zich af.

“Dat de hulplijn aan bekendheid wint en steeds meer mensen hun weg vinden naar Stop it Now! is vanzelfsprekend een goede zaak. Dit geldt ook voor het initiatief om via een chatbot te proberen een doelgroep te bereiken. Het komt er echter niet alleen op aan om meer mensen te bereiken, er moet ook voor gezorgd worden dat mensen die de stap naar de hulpverlening zetten, effectief geholpen kunnen worden. Slechts zo kan bijkomend leed voorkomen worden.”

Nieuws

Al meer dan 6 miljoen euro uitgegeven voor onteigeningen, maar nog mijlenver weg van effectieve aanleg fietspad N12

In totaal werd al meer dan 6,1 miljoen euro uitgegeven voor onteigeningen die nodig zijn voor de aanleg van fietspad langs de N12 tussen Westmalle en Sint-Antonius. Dat vernam Vlaams parlementslid en Zoersels burgemeester Katrien Schryvers (cd&v) in antwoord op een parlementaire vraag. Nochtans lijkt de effectieve realisatie nog ver af. Het voorbije half jaar werden immers slechts twee bijkomende akkoorden bereikt, zo blijkt nog uit de info die Schryvers bekwam. Het parlementslid reageert bezorgd: “Ik roep de minister op terug een versnelling hoger te schakelen, anders is al het eerdere werk en het geïnvesteerde geld voor niets geweest.”

Vorig jaar 30 goedgekeurde aanvragen voor investeringen in hoevewinkels in de provincie Antwerpen

In 2025 werden in de provincie Antwerpen 30 aanvragen goedgekeurd voor investeringen voor de rechtstreekse verkoop van zelf geteelde of gekweekte landbouwproducten. Dat is bijna een verdubbeling tegenover 2024, zo blijkt uit cijfers die Vlaams volksvertegenwoordiger Katrien Schryvers (cd&v) opvroeg via een parlementaire vraag aan Vlaams minister voor Landbouw Jo Brouns (cd&v).

Chatbox voor jonge slachtoffers van misbruik en mishandeling mist meer dan 1 op 4 oproepen

Van de 1.750 jongeren die hulp zochten bij de online chatbox nupraatikerover.be bleven 485 in de wachtrij staan. Althans voor de jongeren die tijdens de openingsuren contact namen, want ook daarbuiten werden nog eens 5.800 chatoproepen gemist. Bij de chatbox nupraatikerover.be kunnen jongeren die vragen hebben over of het slachtoffer zijn van misbruik of mishandeling anoniem terecht voor een gesprek met een professionele hulpverlener. Vlaams parlementslid Katrien Schryvers, die de cijfers opvroeg, noemt de wachtlijst onverantwoord: “Dit gaat om kwetsbare jongeren die de stap naar hulp willen zetten, maar die hulp niet krijgen. Dat kan voor drama’s zorgen.” Cd&v vraagt om meer capaciteit en ruimere openingsuren.