Vorig jaar werden 13 kinderen binnenlands geadopteerd in Vlaanderen. Dat zijn er vijf minder dan in 2024 en één minder dan in 2023. Dat blijkt uit info die Vlaams volksvertegenwoordiger Katrien Schryvers (cd&v) opvroeg. 377 kandidaat-adoptieouders meldden zich aan, ondanks de adoptiepauze, waarvan 167 voor de adoptie van een ongekend kind. Voor interlandelijke adoptie geldt er al sinds 2023 een adoptiepauze en binnenkort zal dit helemaal stopgezet worden. Tegelijkertijd stijgt het aantal kinderen en jongeren die wachten op een pleeggezin jaar na jaar, met vorig jaar 1.307 kinderen op de wachtlijst. Cd&v wil daarom meer kandidaat-adoptieouders warm maken voor pleegzorg. “Gezinnen die zich kandidaat stellen voor adoptie, zijn mensen met een groot hart voor kinderen. Via een eengemaakt traject kunnen we hen ook informeren over pleegzorg en hoe dat een verschil kan maken voor zowel het pleeggezin als het pleegkind”, aldus Schryvers.
Sinds maart 2016 (de inwerkingtreding van het decreet binnenlandse adoptie) is er in Vlaanderen één eengemaakte procedure voor binnenlandse en interlandelijke adoptie. In 2023 kondigde toenmalig bevoegd minister Hilde Crevits (cd&v) een pauze af voor interlandelijke adoptie, na verschillende schrijnende verhalen over adopties van kinderen die onrechtmatig bij hun ouders weggehaald zijn. “De visie van cd&v is klaar en duidelijk: het belang van het kind moet altijd vooropstaan. Als blijkt dat die garantie er niet is dan is de enige juiste én moedige keuze om interlandelijke adoptie stop te zetten”, stelt Schryvers.
Nog nooit zo weinig plaatsingen
In 2024 meldden zich 381 kandidaat-adoptieouders aan, in 2025 waren dat er 377, zo blijkt uit cijfers die Schryvers opvroeg. Daarvan kozen respectievelijk 177 en 167 kandidaten voor de adoptie van een ongekend kind. Daartegenover vonden in 2025 13 kinderen een nieuwe thuis na plaatsing via de binnenlandse adoptiedienst. Dat aantal is nog nooit zo laag geweest, constateert Schryvers, al is het slechts één adoptie minder dan in 2023. In 2024 adopteerden 15 verschillende gezinnen in totaal 18 kinderen. De 13 kinderen die vorig jaar binnenlands geadopteerd werden in Vlaanderen, waren allen jonger dan zes maanden en kwamen elk terecht in een ander gezin.
Tabel: Aantal geplaatste kinderen via binnenlandse adoptie, opgedeeld per jaar.
|
2006
|
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
|
22
|
32
|
29
|
24
|
35
|
25
|
30
|
26
|
23
|
22
|
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
|
23
|
29
|
20
|
15
|
16
|
20
|
17
|
14
|
18
|
13
|
Lange wachttijd
Voor de 13 gezinnen die vorig jaar via binnenlandse adoptie een ongekend kind een thuis gaven, meldden drie gezinnen zich voor het eerst aan in 2013, vier gezinnen in 2014 en zes gezinnen in 2016. “De gemiddelde wachttijd voor de adoptie van een binnenlands kind bedroeg voor de kindjes die in 2025 werden geadopteerd dus 10 jaar en 4 maanden”, berekende Schryvers.
“De cijfers tonen eens te meer het grote verschil tussen enerzijds het aantal kandidaat-adoptieouders en het aantal kindjes dat effectief kan worden geadopteerd. Anderzijds wachten veel kinderen, vaak ook heel kleine, die niet thuis kunnen opgroeien, op de warmte van een pleeggezin. Voor cd&v staat het belang van het kind altijd voorop. Het is dan ook hoog tijd dat er werk wordt gemaakt van het eengemaakt voorbereidingstraject voor pleegzorg en adoptie. Gezinnen die zich kandidaat stellen voor adoptie, zijn mensen met een groot hart voor kinderen maar zij zijn vaak niet voldoende bekend met pleegzorg. Dat willen we veranderen”, besluit het parlementslid.